MBS 113 – Hebrejski sistem zasnivanja bračne zajednice i Kristova mlada

Hristos uzljubi crkvu te sama sebe predade za nju
(Efescima 5:25b)
UVOD
Ova Mesijansko Biblijska Studija razmatraće kako Jevrejski sistem zasnivanja bračne zajednice koresponduje, odgovara, ili predstavlja program i plan koji Bog ima za Mesiju kao Mladoženju i za Crkvu kao Njegovu Mladu. Ovu temu ćemo pokriti u šest celina.
I. DOGOVOR
A. Jevrejski Sistem Zasnivanja Bračne Zajednice
Prvi korak u Jevrejskom sistemu zasnivanja bračne zajednice jeste dogovor. U ovom dogovoru, otac mladoženje sklapa dogovor sa ocem mlade i plaća ocu mlade cenu određenu za mladu. Ova faza dogovora može da se dogodi kada su mlada i mladoženja još deca; jako često oni niti ne sretnu jedno drugo do na sam dan venčanja. Zapravo, ovo je istina u slučaju mog deda i bake. Oni su prvi put sreli jedno drugo na dan svog venčanja.
B. Primena na Mladu Mesijinu
Primena na Mladu Mesije jeste da je Bog Otac, Otac Mladoženje, sačinio dogovor i potom platio cenu za mladu. Cena za mladu bila je krv Njegova Sina. Ovo se vidi u dva odlomka u Pismima. Prvi odlomak je u Efescima 5:25b: Hristos uzljubi crkvu te sama sebe predade za nju.
Drugi odlomak je Jovan 3:16a: Jer Bog je tako zavoleo svet da je dao Sina svoga jedinorođenoga.
Dajući Sina i prolivši krv Sina, cena za mladu je plaćena i stoga je dogovor zapečaćen krvlju.
II. PRIPREMA
A. Jevrejski Sistem Zasnivanja Bračne Zajednice
Drugi korak u Jevrejskom sistemu zasnivanja bračne zajednice poznat je po nazivu priprema. To je period zaruka. Taj period traje najmanje godinu dana, ali može da traje i mnogo više godina, posebno ako je dogovor sačinjen kada su mlada i mladoženja još uvek deca. Ovo je period vremena kada se mlada uči i priprema da preuzme ulogu supruge. Ovo je period vremena u kojem se ona nadgleda da se utvrdi njena čistoća. To je razlog zašto zaruke uvek traju minimum godinu dana. Ovo će učiniti mogućim da barem prođe pun period od devet meseci da bi se osiguralo, da je barem u vremenu zaruka, mlada bila devica. Ukoliko se porodi pre isteka te godine dana, postaje očigledno da se nalazila u stanju nemoralnosti.
Još jednom, period pripreme, period zaruka, može da traje i dugo i kratko. Najkraće trajanje je godina dana, ali može da traje i mnogo više godina, jer često dogovor koji vodi u zaruke biva sklopljen kada su mlada i mladoženja još uvek deca.
B. Primena na Mladu Mesijinu
Primena ove faze pripreme na Mladu Mesijinu, na Crkvu, jeste ta da je Mlada čak i sada u procesu usavršavanja za Mladoženju. Dva odlomka tretiraju sa ovom fazom.
Prvi se nalazi u II Korinćanima 11:2: Jer ljubomoran sam na vas Božijom ljubomorom: ta zaručih vas s jednim mužem, da vas kao čistu devicu privedem Hristu.
Pavle tvrdi da je Crkva zaručena s jednim mužem. Cilj toga je da ona može da bude predstavljena kao čista devica Mesiji. Ona se sada nalazi u periodu pripreme kada se mlada priprema da postane primerena supruga svome mužu. Kada taj dan dođe, ona će biti predstavljena kao čista devica Mesiji.
Drugi odlomak je u Efescima 5:26-27: da je posveti očistivši je kupelju vode, u reči, kako bi je priveo sebi kao slavnu crkvu, bez ljage ili bore ili čega takva, nego da bude sveta i bez mane.
Prema stihu 26, Crkva sada prolazi kroz proces posvećenja. Reč „posvećenje“ znači „biti odvojen na stranu.“ Tako je Crkva sada odvojena na stranu za Mesiju, u skladu sa II Korinćanima 11:2, da bi u konačnici bila privedena, kao čista devica, Mesiji. Nadalje, stih 26 ističe da je očišćena kroz posvećenje. Sredstvo posvećenja je kupelju vode, u reči. Ovo nije voda krštenja, već voda Reči Božije. Kako Crkva postaje sve više saobražena učenju Reči Božije, ona time sve više postaje ta devica koja će da bude prinešena Njemu.
Potom nam stih 27 daje svrhu procesa posvećenja iz stiha 26. Svrha ovog procesa posvećenja jeste da predstavi Crkvu kao slavnu crkvu. Ovo je samo još jedan način da se kaže ono što je već rečeno u II Korinćanima 11:2, da je namera privesti Crkvu kao čistu devicu. Ovde nam je to stavljeno u termin predstavljanja slavne crkve.
On nam potom daje četiri karakteristike proslavljene crkve. Prvo, bez ljage, značenje toga je da neće biti „nikakva spoljašnjeg onečišćenja.“ Drugo, neće biti bore, a to znači da neće biti „nikakvog znaka starenja.“ Treće, biće sveta, a to znači da će u konačnici „doseći potpunu svetost.“ Četvrto, biće bez mane, što znači „neće biti unutarnjeg onečišćenja.“ Vreme kada će se ovo desiti konačno i u potpunosti jeste vreme Zasedanja Mesijinog Suda, kada će, seno, slama i drva kojima su udovi crkve nadograđivali biti spaljeni, a nadogradnja zlatom, srebrom i dragim kamenom biće još pročišćenija i čišća kroz vatru suda.
Onda, u Efescima 5:29 kaže: Ta niko nikada nije zamrzio svoga tela, nego ga hrani i neguje kao i Gospod crkvu.
U ovom stihu Pavle nam otkriva dve stvari. Prvo, način na koji je Crkva učinjena slavnom crkvom; Crkva je odhranjena; Crkva je izgrađena i ojačana. Drugo, on nam otkriva da je Crkva odnegovana; primila je negu punu topline i nežnosti.
III. UZIMANJE (DOHVATANJE) MLADE
A. Jevrejski Sistem Zasnivanja Bračne Zajednice
U Jevrejskom sistemu zasnivanja bračne zajednice, mladoženja treba da ode u dom neveste, na dan venčanja, da bi je uzeo i odveo u svoj dom. Ovo će proizvesti procesiju za nevestu, poput, na primer, one koju nalazimo u Matej 25:1-13. Mladoženja je otišao i sada se vraća natrag sa svojom mladom. Device u ovoj usporedbi ne predstavljaju Crkvu. Device izlaze u susret mladoženji dok se on vraća svojoj kući sa mladom.

Primena na Mladu Mesijinu jeste Uzdignuće Crkve. Dohvatanje Mlade Mesijine biće upotpunjeno i dovršeno Uzdignućem Crkve. Glavni odlomak u Pismima povezan sa Uzdignućem jeste I Solunjanima 4:13-18. U stihu 13, postavljeno je pitanje, „Šta sa svetima koji su umrli? Hoće li oni propustiti prednosti Uzdignuća? Hoće li se samo živi okoristiti?“ U stihovima 14-15, Pavle kaže da oni neće propustiti prednosti Uzdignuća; već će oni primiti ta dobra pre vernika koji su još uvek na životu.
Potom, u stihovima 16-17, on nabraja sedam koraka po kojima će se Uzdignuće desiti. Prvo, Mesija će doći sa Neba u zemljinu atmosferu i, u tom smislu; On će ući u sferu doma Mlade. Drugo, on će tada izdati zapoved. Grčka reč koja se ovde koristi jeste reč koja znači „vojničko naređenje.“ Stoga, On će da izda zapoved kao šta to čini general u armiji i ceo proces će da započne. Treći korak će biti glas arhanđela. Arhanđel Mihailo ovde nam je oslikan kao podređeni zapovednik koji će da ponovi zapoved koju je primio od vrhovnog zapovednika. Potom, u četvrtom koraku, oglasiće se truba Božija. Nakon šta podređeni zapovednik izda zapovedi, trubač će da zatrubi svoj poziv tako da vojnici mogu da znaju: da li da napadnu, da se povuku, da idu napred, desno, natrag, ili gde god već. Znači, truba Božija će da zatrubi. Potom peto, umrli u Mesiji će najpre uskrsnuti. Ovo je razlog zašto sveti koji su umrli neće propustiti prednosti Uzdignuća; oni će primiti prvi jer će prvi uskrsnuti. Šesto, oni koji su živi biće poneseni (uzdignuti, zahvaćeni) u susret Gospodu, u vazduhu. Sedmo, vernici će tako zauvek biti sa Gospodom. Od tog trenutka dalje, vernici će da budu sa Njim jer On je suprug svakog vernika. Tako da u stihu 18, to je reč utehe za one među nama koji imamo verujuće prijatelje i rodbinu koji su preminuli; oni će jednog dana biti vaskrnuti. Ako mi tada budemo živi, pridružićemo im se u Uzdignuću.
Upravo posle dohvatanja Mlade na Nebo odigraće se konačni trenutak pročišćenja i posvećenja. I Korinćanima 3:10-15 opisuje Zasedanje Suda Mesije kada će seno, slama i drva biti spaljeni, a nadogradnja zlatom, srebrom i dragim kamenom biće proćišćena.
Prema I Korinćanima 15:50-58, Crkva će uistinu biti proslavljena zato što se u tom trenutku, „ovo raspadljivo treba obuči neraspadljivošću, i ovo smrtno obuči besmrtnošću.“
IV. CEREMONIJA
A. Jevrejski Sistem Zasnivanja Bračne Zajednice
Četvrti korak, ceremonija, provodi se u kući mladoženje. Samo nekolicina, obično najbliža porodica i dva svedoka, budu pozvani da dođu i da prisustvuju bračnoj ceremoniji sklapanja braka.
Primena ovog četvrtog koraka u odnosu na Crkvu kao Mladu Mesijinu jeste da će se ceremonija odigrati na Nebu i nekolicina koji će da budu pozvani jesu ona nekolicina koji će već da budu na Nebu, ne i svi ostali. Samo onima koji će već biti uzdignuti biće omogućeno da učestvuju u bračnoj ceremoniji.
Glavni odlomak u Pismima u vezi sa bračnom ceremonijom jeste Otkrivenje 19:6-8: I čuh kao glas velikoga mnoštva i kao glas mnogih voda i kao glas jakih gromova gde govori: „Aleluja! Jer zakraljeva Gospod, Bog Svemogući! Radujmo se i kličimo i slavu mu dajmo! Jer dođe svadba Jagnjetova i žena se njegova pripremila!“ A njoj bȋ dano da se zaogrne u lan čist i sjajan, jer lan su pravedna dela svetih.
Pisma sadrže četvrti korak Jevrejskog sistema zasnivanja bračne zajednice, ceremoniju. Ceremonija se događa na Nebu i posle nje sledi Drugi Dolazak Mesije. Jovan govori o Drugom Dolasku u stihovima 11-16. Bračna ceremonija na Nebu dogodiće se neposredno pre Drugog Dolaska na zemlju. Kao i u Jevrejskom sistemu, samo će nekolicina biti pozvana, oni koji su već na Nebu.
U ovim stihovima, tri su glavne stvari. Prvo, dođe svadba Jagnjetova. Ovde nam se govori o bračnoj ceremoniji Jagnjeta, koja će se odigrati na Nebu neposredno pre Drugog Dolaska. Drugo, žena se njegova pripremila. Ona je sada proslavljena. Sada je „bez ljage ili bore ili bilo čega takva.“ Treće, ona je ukrašena i obučena u lan čist i sjajan. On nam tumači da lan čist predstavlja pravedna dela svetih. Ovo nam pokazuje da je do tog trenutka rad Mesijine Sudačke Stolice završen, proces posvećenja je potpun, i ona je uistinu čista devica koja je sada predstavljena Mesiji u bračnoj ceremoniji.
V. BRAČNA PROSLAVA
A. Jevrejski Sistem Zasnivanja Bračne Zajednice
Bračna proslava je peti korak u Jevrejskom sistemu zasnivanja bračne zajednice, i jako je puno ljudi pozvano na ovu bračnu proslavu. I dok je samo nekolicina pozvana na bračnu ceremoniju, jako mnogo ih je pozvano na bračnu proslavu da se raduju i proslave stupanje sina u bračnu zajednicu. Često bračna proslava traje i do sedam dana.
Primena na Crkvu kao na Mesijinu Mladu jeste to da će bračna proslava biti održana na zemlji. Zapravo, Carstvo će započeti sa bračnom proslavom. Mnogo više njih će biti pozvano na bračnu proslavu nego što ih je bilo pozvano na bračnu ceremoniju.

Na primer, sveti iz Starog Zaveta će biti pozvani na bračnu proslavu zato što će sveti Starog Zaveta vaskrsnuti posle Velike Nevolje (Isaija 26:19; Danilo 12:2). U Jovanu 3:28-30, Jovan Krstitelj posmatra sebe tako da nije ni mladoženja, a nije ni Mlada, već svrstava sebe u treću kategoriju, poznatu kao prijatelj mladoženje. Prijatelji mladoženje su sveti Starog Zaveta, o oni će biti ti kojih ima „mnogo više njih,“ koji će biti pozvani na bračnu proslavu. Druga grupa koja neće biti prisutna kod bračne ceremonije, ali hoće na bračnoj proslavi jesu sveti iz vremena Velike Nevolje. Sveti iz vremena Velike Nevolje biće vaskrsnuti po Drugom Dolasku (Otkrivenje 20:4-6). I oni će, takođe, biti gosti na proslavi sklapanja braka.
Treća grupa biće Izrael. Oni koji prežive Veliku Nevolju ući će u Mesijansko Carstvo, i takođe će da budu pozvani gosti na proslavi sklapanja bračne zajednice sa kojom će započeti Carstvo.
Tu činjenicu da Carstvo započima sa proslavom ustanovljene bračne zajednice uči nas Isaija 25:6. U kontekstu u kojem govori o Carstvu, on piše: Jer će na ovoj gori Gospod Nad Vojskama svim narodima prirediti gozbu od pretiline, gozbu od vina staložena – od pretiline pune moždine, od vina staložena, iščišćena.
Tako da Carstvo započima sa proslavom, sa posebnom proslavom sklapanja bračne zajednice. Ovde će i drugi biti pozvani da učestvuju.
Neposredno pred Drugi Dolazak, pozivnica za bračnu proslavu je otposlana. Otkrivenje 19:6-8, već smo rekli, govori o bračnoj ceremoniji. Potom, u stihu 9, on nam govori o bračnoj proslavi: I reče mi: „Zapiši! Blaženi oni koji su pozvani na svadbenu gozbu Jagnjetovu!“
Svadbena gozba Jagnjetova nije servirana u tom trenutku, već on jednostavno šalje pozivnicu. Pozivnica biva otposlana neposredno pred Drugi Dolazak. Stihovi 11-16 opisuju Drugi Dolazak, i posle intervala od sedamdeset pet dana, Carstvo će da bude uspostavljeno. Carstvo će započeti sa svadbenom gozbom. I baš kao što svadbena gozba može da potraje sedam dana, tako će i svadbena gozba potrajati sedam dana, ili možda sedam godina. Tokom tog intervala od sedamdeset i pet dana, dogodiće se uskrsnuće svetih Starog Zaveta i uskrsnuće svetih iz perioda Velike Nevolje i to su onih „mnogo više njih“ koji će da budu učesnici bračne gozbe.
VI. DOM MLADE
A. Jevrejski Sistem Zasnivanja Bračne Zajednice
Šesti korak odnosi se na dom od mlade. U Jevrejskom kontekstu, mladoženja je odgovoran da obezbedi prikladan dom za mladu, i on to čini tokom pripremne faze, tokom druge faze.
B. Primena na Mladu Mesijinu
Kada se Ješua (Isus) vratio na Nebo prilikom Vaznesenja, jedan od razloga za to bio je da pripremi mesto za Mladu (Jovan 14:1-3). Mesto koje On priprema za Mladu poznato je na drugim mestima i kao „Novi Jerusalim.“ To je primena: Ješua čak i u ovom trenutku priprema prikladan dom za Svoju Mladu, za Crkvu, a vernici će se premestiti u taj dom u Večnom Stanju, u vremenu Večnog Poretka.
Glavni odlomak u Pismima jeste Otkrivenje 21:9-22:5, gde je Jovanu bilo omogućeno da vidi dom Mlade. Stihovi 9-10 kažu: I dođe k meni jedan od sedmorice anđela što imaju sedam čaša punih sedam poslednjih pošasti te progovori sa mnom govoreći: „Dođi, pokazaću ti nevestu, ženu Jagnjetovu.“ I odnese me u duhu na goru veliku i visoku i pokaza mi veliki grad, sveti Jerusalim, gde silazi s neba od Boga.
Prema stihu 9, Mlada je sada žena Jagnjetova, jer, u tom vremenu, već su se dogodile bračna ceremonija i bračna proslava, i oni su venčani 1000 godina. Posle 1000 godina Carstva, Jovan, sledeće što vidi jeste večni dom Mlade, Novi Jerusalim iz stiha 10.
Potom, započimajući u stihovima 21:11-22:5, on opisuje detalje Novog Jerusalima, koji će da bude dom za Mladu.
Ovo je odnos između Jevrejskog sistema sklapanja bračne zajednice i Crkve kao Mlade Mesijine. Neke stvari su se već ispunile; neke stvari su u procesu ispunjavanja; a neke su još uvek budućnost. Postoji velika i veličanstvena budućnost za one koji su poverovali u Mesijanstvo Isusovo.
Napomena prevodioca: Za prevod ovog MBS-a prevodio sam Biblijske tekstove iz Engleske verzije NASV – prevoda koja je korištena u ovoj studiji. Pri tome mi je od velike pomoći bila Varaždinska Biblija – izdanje Hrvatskog Biblijskog Nakladnika, 2012.
Koristio sam i Savremeni Srpski Prevod u izdanju Hrišćanskog evangelizacionog centra iz Bačkog Petrovca, kao i prevod Daničić – Karadžić kako bi što vernije tekst prilagodio duhu Srpskog jezika. Prevod: Branko Gotovac 2021.