Ono što dolazi u naš um kada razmišljamo o Gospodu, najvažnija je stvar u onome što mi kao ljudska bića jesmo. Povijest čovječanstva bi nam vjerojatno pokazala, da se nijedan narod nikada nije uzdigao iznad onoga što je njegova religija, a ljudska duhovna povijest bi nam zasigurno potvrdila da nijedna religija ne može biti veća (ne može da nadraste) vlastitu zamisao o Bogu. Da li će obožavanje biti uzvišeno (blizu onog što Bog hoće) ili nedostojno (da nema veze sa Bogom) ovisi o razumijevanju samog obožavatelja (da li je njegovo razumijevanje uzvišeno ili nedostojno).

Iz ovih razloga, pitanje koje ima najveću težinu, a stavlja se pred Crkvu je uvijek: sam Gospod. A ono što najznačajnije i najbolje obilježava svakog čovjeka, nije ono što bi u nekom danom vremenu čovjek mogao reći ili učiniti, već na koji način, u dubini, u intimi svog srca čovjek zamišlja Gospoda.

Držimo da je tajni zakon duše da se kreće ka onome što zamišlja da Bog jest. Ovo je istina ne samo za pojedinca kršćanina nego i za udruženja kršćana koji tvore Crkvu. Uvijek je stvar koja najviše razotkriva (govori), o Crkvi, upravo njena ideja o Bogu, baš kao što je najvažnija poruka svake Crkve, šta kaže o Njemu, ili šta ne kaže, jer ono o čemu Crkva ne govori (teološke teme o kojima crkva šuti) može biti rječitije od njenog govora. Crkva nikad ne može izbjeći da se samorazotkrije upravo kroz vlastito svjedočenje
o Bogu.

Aiden Wilson Tozer – Spoznaja Svetog Boga

Upoznajte izbliza ljude koji su po milosti Božjoj uživali i uživaju u GOSPODU

Aiden Wilson Tozer

(Travanj 21, 1897 – Svibanj 12, 1963) bio pastor, autor, i duhovni mentor

Rođen u seoskom kraju Pensilvanije, rođen nanovo u Akronu, Ohio; A. W. Tozer je započeo svoju cijelo-životnu potragu za Bogom u dobi od sedamnaest godina. Vraćajući se kući sa posla jednog je dana čuo uličnog propovjednika kako govori: „Ako ne znaš kako da se spasiš, zazovi Boga.“ Kada se mladi Tozer vratio kući, popeo se na tavan i učinio je upravo to.

Na mnogo načina, ovaj jednostavni čin okarakterizirao je čitav Tozerov život i službu. U svojim ranim dvadesetim, neposredno poslije ceremonije rukopolaganja, povukao se u osamu, na tiho mjesto u šumu i molio ono šta će on poslije zapisati i nazvati: „Molitva malog proroka“. U toj molitvi kaže: „Daj mi viziju da vidim i hrabrost da izvijestim vjerno o onome šta sam vidio. Učini moj glas toliko sličan Tvom da čak i bolesne ovce mogu da ga prepoznaju i da krenu za Tobom.“

David L. Cooper – bio je utemeljitelj i predsjednik “Biblical Research Society”


Pohađao je Univerzitet Tulane u Luisvilu, Univerzitet u Čikagu i Southern Baptists teološki fakultet, a doktorirao je na Univerzitetu Bob Jones. I master i doktorat stekao je u oblasti Semitskih jezika. Prihvatio je Gospoda Isusa Krista kao svog Spasitelja i Otkupitelja još kao mladić, sa devetnaest godina, da bi, ubrzo posle toga, osjetio da ga Bog poziva u službu.
U sklopu pripreme za Gospodnju službu, krenuo je u dugotrajno i intenzivo proučavanje i istraživanje. 1923, kroz Pisma je spoznao Božji plan za Židove. Pomisao na to da je Božji izabrani narod odbačen, onda kada ga je Bog kao naciju predodredio da bude kanal putem kojeg  će svijet biti blagoslovljen, u toj mjeri je preplavila njegovo srce da je obećao Gospodu da će napustiti mjesto predavača i posvetiti se radu s Židovima, ukoliko Bog to želi i dozvoli.
U međuvremenu, to je postalo breme i za gospođu Cooper, koja je počela da moli Boga da njenog supruga pozove u službu za Izrael. I on i njegova supruga upisali su tečaj židovske misije na Mudijevom Biblijskom Institutu. Dr Cooper je, osim toga, započeo studije Hebrejskog, Aramejskog i Babilonskog (pisanog) jezika na Univerzitetu u Čikagu. Kasnije je prihvatio mjesto na Biblijskom institutu u Los Anđelesu, gdje je postao predsjednik židovskog odsjeka. Tamo je služio do velike depresije (velike ekonomske krize), kada je, zbog mjera štednje, to odjeljenje ukinuto. Tada mu je Gospod dao pravi posao. Dok je na Institutu započeo pisanje prvog toma onoga što će kasnije postati sedmodjelna studija Vječni Bog se otkriva napaćenom Izraelu i izgubljenom čovječanstvu, sada se, kroz udubljivanje u Pismo na hebrejskom, njegova vizija Izraelove potrebe izoštrila. To je prva knjiga novog Instituta (Društvo za straživanje Biblije) koja je besplatno poslana židovskom narodu, nakon što je ustanovljen 1930. godine. Kroz dva putovanja u Palestinu, 1936-37. i 1939, produbio je znanje o narodu, zemlji i njihovoj potrebi za Evanđeljem. Za vrijeme svog prvog putovanja u inostranstvo, devet mjeseci je posvetio istraživanju po bibliotekama i muzejima Londona, Pariza, Rima (uključujući Vatikan), Atine i Jeruzalema; to je obogatilo obnovljeno i kasnija izdanja Mesijanske serije i drugih njegovih radova. Treće putovanje, 1949, odvelo ga je u Svetu zemlju, ovoga puta u posjet novoj naciji – Izraelu. Dr Cooper je ostao u Izraelu 70 dana, putujući njime uzduž i poprijeko, intervjuirajući lidere u vlasti, obrazovanju i religiji – što je obogatilo njegova znanja o Božjem izabranom narodu, njihovoj sudbini i mjestu u Božjem planu. Tokom čitave njegove službe, riječi apostola Pavla u Poslanici Rimljanima 1:15-16 neprekidno su ga podsećale na posebno mjesto koje Židovi imaju u Božjem srcu: Stoga sam spreman da i vama u Rimu objavim evanđelje … Ne stidim se evanđelja, jer ono je Božija sila za spasenje svakome ko vjeruje – prvo Židovu, pa Grku (poganinu). Sedam knjiga Dr Cooper-a o Izraelu i Mesiji nalaze se u kategoriji Teološke studije. Dvije njegove knjige postoje i u kategoriji proročkih studija. Ti su tekstovi veoma važan alat za razumijevanje Božje pozicije u odnosu na Židovski narod, kao i za razumijevanje našeg odnosa (nas kao onih koji vjeruju u Krista), prema Židovima.

I mnogi drugi koji su po milosti Božjoj služili Gospodinu Isusu Kristu

On i dade jedne za apostole, jedne za proroke, jedne za evangeliste, jedne za pastire i učitelje, da usavrši svete za djelo službe, za izgradnju tijela Kristova, dok svi ne dospijemo do jedinstva vjere i spoznaje Sina Božjega, do čovjeka savršena, do mjere uzrasta punine Kristove: da više ne budemo djetinjasti, bacani valovima i gonjeni uokolo svakim vjetrom nauka, u kockanju ljudskom, u lukavstvu koje vodi k zabludi. Nego govoreći istinu u ljubavi, u svemu uzrastimo u Njega koji je glava, Krist, od kojega sve tijelo, sastavljeno i povezano svakim zglobom potpore, prema djelotvornosti po mjeri svakog pojedinog dijela ostvaruje rast tijela za izgradnju sama sebe u ljubavi.
Poslanica Efežanima 4:11-16

Posljednje objavljeno

  • Hermeneutika dispenzacionalizma
    POGLAVLJE 5 Hermeneutika je znanost koja definiše i uređuje principe interpretacije, odnosno tumačenja. Ovi principi vode i upravljaju svaki teološki sistem. Svakako bi trebalo…
  • MBS 107 – Mjesto Mrtvih
    A dogodi se da siromah umre i anđeli ga odnesoše u krilo Avramovo (Luka 16:22) UVOD Ova tema o mestu mrtvih biće razmatrana kroz…
  • Juda napušta svog Boga
    Uvod u proročanstva iz Knjige proroka Izaije – dio II – (Izaija 1:2-9) 2 Čujte, nebesa, i poslušaj, zemljo, jer GOSPOD govori: »Sinove sam odgojio i…
  • MBS 077 – Sotonologija: Doktrina o Sotoni
    Obucite svu bojnu opremu Božiju, da se mognete odupreti lukavstvima đavlovim. Jer nije nam boriti se protiv krvi i tela, nego protiv poglavarstava, protiv…
  • Wayne Grudem
    SISTEMATSKA TEOLOGIJA – Uvod u Biblijsku Doktrinu – PREDGOVOR Ovu knjigu nisam napisao za druge učitelje teologije (iako se nadam da će je mnogi…
  • Dwight Pentecost
    NEKA DOĐE CARSTVO TVOJE PREDGOVOR Na samim počecima mog studiranja Svetih Pisama često sam bio jako uznemiren optužbama onih koji cijelu biblijsku povijest vide…
  • Henry Allen Ironside
    Autobiografija (14. listopada 1876. – 15. siječnja 1951.) bio je kanadski američki učitelj Biblije, propovjednik, teolog, pastor i autor. Ironside je bio jedan od…
  • Uvod u Učeništvo II dio
    Tema učeništva dosta je česta i popularna po današnjim evangelističkim zajednicama. Ljude se poziva na proučavanje Biblije, poziva ih se da se približe Isusu,…
  • MBS 006 – Zakon Mojsijev i Zakon Mesije
    Jer završetak Zakona je Hristos – na opravdanje svakome koji veruje.(Rimljanima 10:4) UVOD Započinjemo novu studiju naslovljenu „Zakon Mojsijev i Zakon Mesije”. Ovo je…